fotografia artystyczna / budowa aparatu / układ pomiaru światła


Układ pomiaru światła



Współczesne aparaty fotograficzne oferują wiele sposobów pomiaru światła. W zależności od modelu będziemy mieli do wyboru od tylko jednego rodzaju pomiaru, do 3-4, i to z możliwościami konfiguracyjnymi przy każdym z nich.

Aparaty amatorskie konstruowane są jak najprościej, aby użytkownik nie musiał się zajmować ustawieniami. Innymi słowy producenci wychodzą z założenia, że posiadacz takiego aparatu chce się skupić na robieniu zdjęć, głównie pamiątkowych, a nie na dobieraniu parametrów ekspozycji, ew. będzie to robił sporadycznie.

Aparaty dla bardziej zaawansowanych użytkowników, oprócz podstawowego pomiaru światła mają do wyboru dodatkowo jeden lub dwa. Fotografujący sam może decydować o tym, jak z nich skorzysta. Zaawansowany użytkownik żąda, aby aparat był wyposażony we wszystkie możliwe pomiary światła i chce mieć nad nimi całkowita kontrolę i, co więcej potrzebna mu jest możliwość łatwego ich zmieniania w dowolnej chwili. Zawodowiec dodatkowo wymagać będzie precyzji, szybkości, niezawodności i działania nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych.

Z pozoru podobne do siebie aparaty kompaktowe i lustrzankami, przy pomiarze światła  znacząco się od siebie różnią.

Pomiar w lustrzance będzie czulszy, skuteczniejszy i w większości wypadków precyzyjniejszy. Ale skuteczność pomiarów światła i powtarzalność uzyskiwanych wyników wynikać będzie także z faktu, że sam sposób pracy, tzw. powiedzmy filozofia pracy, jest inna. Równocześnie osoby decydujące się na lustrzankę zazwyczaj oczekują wyższej jakości zdjęć i większych możliwości aparatu.

W aparatach z niższej półki cenowej nie należy oczekiwać takich funkcjonalności, szybkości i precyzji działania, jaka jest dostępna w modelach ze średniej czy wyższej półki. Za wszystko trzeba zapłacić. Wykonanie sprzętu dla wymagających użytkowników nie jest tanie, więc i koszt zakupu takowego będzie spory.





Polityka Prywatnosci |
Układ pomiaru światła