fotografia artystyczna / rodzaje ujęć


Rodzaje ujęć fotograficznych



Najbardziej znane i rozpowszechnione jest pojęcie planów filmowych. Jednak równie często poszczególne plany wykorzystywane są w fotografii, rzeźbie i malarstwie. Nie wszyscy wykorzystują tę wiedzę podczas komponowania fotografii, chociaż większość z nas potrafi te plany wymienić. Pokazanie akcji w ogólnym planie, bohaterów w półzbliżeniu, emocji na twarzach w dużym zbliżeniu, a wreszcie spuentowanie wydarzenia trafnym detalem sprawi, że nasz materiał na pewno zyska na wartości. Pamiętajmy jednak, że rzadko można te wszystkie kadry wykonać za pomocą jednego obiektywu. W reportażu, oprócz odpowiedniej kompozycji i poprawności technicznej, liczą się odwaga i umiejętność podejścia blisko pokazywanego wydarzenia.

Obserwując zdjęcia chociażby z pokazów mody, można nauczyć się jednej rzeczy - prawidłowego kadrowania portretów i sytuowania postaci w przestrzeni. Na pewno więcej miejsca należy zostawić przed twarzą modelki aniżeli za nią. To dlatego, że oglądając fotografię podświadomie chcemy dowiedzieć się, na co patrzyła osoba na zdjęciu.

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w czasie wykonywania zbliżeń jest "obcinanie" kończyn. Poprawne "ucięcie" ręki, to takie, gdy kadr kończy się w pobliżu któregoś ze stawów. Wszystkie starożytne posągi da się opisać wedle tej zasady.







Polityka Prywatnosci |
Rodzaje ujęć