fotografia artystyczna / fotograficzne błędy


Najczęściej popełniane błędy

 

Początki zawsze są trudne, tak też jest w fotografowaniu. Trzeba nabrać wprawy, by zdjęcia było dobrze wykonane. Pewne umiejętności i wiedza są niezbędne. Wówczas zdjęcia nie tylko będą odwzorowywać obraz, będą zachwycać i przykazywać emocje. Dlatego trzeba intensywnie popracować i wyeliminować błędy:

  1. Cześć obrazu jest niewidoczna (zasłonięta) – problem polega na tym, ze w obiektywnie  jest inny obraz, niż widzimy przez celownik. Stad można popełnić błąd i zakryć palcem część kadru. Bardzo łatwo jednak wyeliminować ten problem, wystarczy pamiętać, że występuję taka różnica i przed wykonaniem fotografii, sprawdzić czy w polu widzenia obiektywu nie znajduje się jakiś niepożądany obiekt.
  2. Obcięcie części obraz – aparat z celownikiem optycznym może również sprawić, ze nasze zdjęcie z jednej strony  będzie obcięte. W tym wypadku trzeba zwracać uwagę na znaczniki widoczne w polu widzenia celownika, nie należy także fotografować  obiektów z bardzo bliska.
  3. Zbyt duża twarz – wykonanie portretu aparatem z szerokokątnym obiektywem daje niewłaściwy efekt. Twarz jest przerysowana  i nienaturalna. Należy zwiększyć odległość lub użyć aparatu wyposażonego w inny obiektyw.
  4. Obiekt w ruchu – nieostry obraz ze względu poruszenia się osoby fotografowanej daje niepożądany efekt. Wynika to ze zastosowania zbyt długiego czasu otwarcia migawki.  Następnym  razem należy użyć krótszego czasu naświetlania lub fotografować tak aby  osoba poruszała się równolegle do osi obiektywu.
  5. Poruszone zdjęcie – przyczyna jak w przypadku fotografowanie osoby w ruchu. Tutaj jednak lepiej skorzystać lampy błyskowej lub umocować aparat na statywie, co wyeliminuje drżenie rąk.
  6. Nieostrość pierwszego planu – aparat z automatycznym ustawianiem ostrości. By uniknąć tego błędu wystarczy nacelować ramkę punktu pomiarowego na twarz jednej z osób, lekko naciskając przycisk przesunąć kadr na obydwie osoby i wykonać zdjęcie.
  7. Efekt czerwonych oczu – przyczyna jest umieszczanie lampy błyskowej za blisko obiektywu. Wówczas światło pada wprost na  twarz fotografowanej osoby. W najnowszych aparatach istnieje już funkcja eliminacji tego efektu (kilka mniejszych błysków przed właściwym fleszem powoduje zwężenie źrenicy). Jeśli aparat nie jest w to wyposażony należy poprosić fotografowanych by nie patrzyły w obiektyw.


Polityka Prywatnosci |
Fotograficzne błędy