fotografia artystyczna / szlachetne techniki


Szlachetne techniki fotografowania


Fotografia charakteryzuje się wieloma różnymi stylami i technikami fotografowania. Jedna z nich jest technika szlachetnego fotografowania. Dzieli się ona na różne rodzaje. Na czym więc polegają szlachetne techniki fotografowania?

Ogólnie mówiąc opierają się na wykorzystaniu światłoczułości. Od grafiki proces powstawania zdjęć światłoczułych odróżnia fakt, że fotograf pracuje nad powstaniem jednego dzieła, którego nie można powtórzy ani skopiować.

Podstawowe techniki szlachetne:

guma: za pomocą rozpuszczonej gumy arabskiej pod wpływem światła uzyskuje się piękne obrazy fotograficzne. Fotografia wychodzi wówczas płaska, pozbawiona szczegółów i półtonów. Obraz jest bardzo delikatny. Dawniej w ten sposób powstawały portrety.

Pigment: ta technika wykorzystuje efekt naniesionej na papier fotograficzny rozpuszczonej żelatyny zabarwionej kolorowym pigmentem. Na taką płaszczyznę nanosi się obraz i wywołuje w ciepłej wodzie.

Bromolej: opiera się na garbowaniu żelatyny, czyli spowodowaniu, że żelatyna nie rozpuszcza się w wodzie a jedynie pęcznieje. Taka żelatyna w styczności z pigmentami przy naniesieniu obrazu przyjmuje tłustą farbę a odpycha wodę.


Polityka Prywatnosci |
Szlachetne techniki