fotografia artystyczna / oświetlenie

OświetlenieOświetlenie jest bardzo ważnym elementem, jeżeli chodzi o jakość robionych zdjęć. Możemy dobrowolnie ustawiać światło, w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Doświadczeni fotografowie potrafią niemalże zdziałać cuda operując światłem. Poniżej znajduje się kilka przykładów ustawienia światła i jak one wpływają na robione zdjęcia. Dotyczą one w szczególności fotografowania ludzi.

Światło z przodu

To prawdopodobnie najgorszy wybór. Stosujemy je wtedy, gdy chcemy uzyskać porcelanowy kolor skóry osoby fotografowanej. Światło to powoduje, że kolory są za mocno rozjaśnione i nienaturalnie wyglądają.

Oświetlenie z boku

Gra cieniami. To oświetlenie bardziej modeluje niż poprzednie, tekstura powierzchni na zdjęciu jest bardziej widoczna. Jeżeli chcemy uzyskać efekt oświetlenia słonecznego musimy ustawić światło z boku i z góry na obiekt fotografowany.

Oświetlenie z góry

Jeżeli fotografujemy ludzi to światło pada w pierwszej kolejności na ich twarze i powoduje zniekształcenie cieni, znajdujących się dookoła nosa oraz uzyskanie efektu "błysku w oku". Intensywność światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości. Niżej jest ono bardziej rozproszone.

Światło z dołu

Tworzy niesamowity efekt, który ciężko wytłumaczyć. Osoby wyglądają tajemniczo, jak na scenie w teatrze, spróbujcie sami.

Światło z tyłu

Należy pamiętać, żeby światło nie padało prosto w obiektyw, jeżeli nie oświetlimy delikatnie przodu, to uzyskamy tylko obrys sylwetki osoby fotografowanej.Polityka Prywatnosci |
Oświetlenie