fotografia artystyczna / fotografia cyfrowa


Fotografia cyfrowa


Fotografia cyfrowa wykonywana jest za pomocą aparatów cyfrowych. Różni się od fotografii analogowej tym, że nie jest zapisywana na filmie fotograficznym który profesjonalnie nazywa się chemiczny nośnik światłoczuły a jedynie na dysku w postaci cyfrowej. Nośnikiem obrazu może być zarówno karta, lub wbudowany dysk twardy w aparat.

W jaki sposób wykonywane jest cyfrowo zdjęcie?

Cały proces polega na zapisywaniu na dysku pomiaru jasności poszczególnych pikseli matrycy (z których składa się obraz), na którą pada światło przez zamontowany w aparacie obiektyw.

Różnicą pomiędzy utrwalaniem zdjęcia z aparatu cyfrowego i analogowego polega praktycznie tylko na zapisywaniu wykonywanego obrazu. Optyka w aparacie cyfrowym i analogowym nie uległa kluczowym zmianom. W cyfrowej fotografii każde zdjęcie ma ściśle określoną rozdzielczość. Jednak rozdzielczość ta czy to w analogu czy cyfrówce zależy od zdolności rozdzielczej obiektywu zamontowanego w aparacie. Fotografia cyfrowa jest następstwem rozbudowania kamer cyfrowych. Kolejnym krokiem będzie być może zminiaturyzowanie cyfrowych przetworników optycznych.



Polityka Prywatnosci |
Fotografia cyfrowa