fotografia artystyczna / fotograficzne zasady


FOTOGRAFICZNE ZASADY  1. Uwaga na krawędzie – równowaga na zdjęciu jest bardzo ważna, lepiej coś przyciąć niż nałożyć na siebie obrazy.
  2. Nie bój się przycinać – na bardziej wiarygodne i przemyślane będzie wyglądało obcięcie konkretnego elementu kompozycji, niż niezdecydowane „urwanie” jakiegoś kawałka.
  3. Ważny jest podział – wzrok pada na określone punkty zdjęcia. Są to punktu, gdzie przecinają się 3 linie. Pionowe i poziome linie dzielą powstały obiekt na 3 takie same części.
  4. „Dużo powietrza” - robimy zdjęcie poruszającej się osoby, efekt będzie lepszy gdy, zostawimy więcej miejsca,po stronie w która zmierza. Tę zasadę można zastosować również kierunku patrzenia fotografowanej osoby i po tej stronie także dawać więcej „powietrza”.
  5. Nadaj rytm – jeśli sfotografujesz powtarzającą się kompozycje podobnych elementów, np. drzew, samochody, na zdjęciu pojawi się energia i rytm.
  6. Więcej dynamizmu - jeśli zależy Ci, by zdjęcia było bardziej dynamiczne, fotografuj dany obraz w pionowej pozycji.
  7. Szukaj „ramek” – gdy fotografujesz ludzi w plenerze, a chcesz by byli w najważniejszym punktem twych zdjęci, skorzystaj z naturalnych „ramek”, np. okna, drzwi, drzewa. Skoncentrują one uwagę na głównym elemencie zdjęcia.


Polityka Prywatnosci |
Fotograficzne zasady