fotografia artystyczna / budowa aparatu / autofokus


AutofokusAutofokus -  system automatycznego nastawiana ostrości podczas robienia zdjęć. Jest to nadzwyczaj pożyteczna funkcja nowoczesnych aparatów fotograficznych cyfrowych ale i analogowych. Szcególnie praktyczna podczas robienia zdjęć w pełnym świetle słonecznym. ustawianie ostrości poprzez regulację obiektywu i sprawdzanie jakości obrazu na wyświetlaczu LCD jest wtedy poprostu niemożliwe - poza uzyskiwaniem efektów specjalnych.

Zależnie od typu aparatu są różne tryby automatycznego nastawiania ostrości. . W zależność co na zdjęciu ma być najostrzejsze, czyli wyboru miejsca,  które ma być użyte jako punkt odniesienia. Funkcja autofokus pozwala na ustawienie ostrości właśnie dla wybranego dla nas miejsca. W droższych aparatach mierzona jest odległość do kilku a nawet kilkunastu punktów i obliczana średnia jej wartość, która wykorzystywana jest do odpowiedniego ustawienia obiektywu.

Te droższe aparaty pozwalają też na wyłączenie tej funkcji, co daje fotografowi możliwość ręcznego ustawiania ostrości. Jest to przydatne dla uzyskiwania pewnych artystycznych efektów.

Polityka Prywatnosci |
Autofokus